روانشناسی رنگ زرد

رنگ‌های موجود در طبیعت دنیای خاص خود را دارند و هر کدام از آن‌ها تأثیر مختلفی بر روحیه افراد می‌گذارند. ما قصد داریم در مطالب جداگانه تأثیر رنگ‌های مختلف و روانشناسی هر رنگ را مورد بررسی قرار دهیم که در ادامه قرار است اطلاعات جذابی را درباره رنگ زرد به شما بگوییم.

تاثیر رنگ زرد در شخصیت افراد

شاید در ذهن اکثر افراد این‌گونه جا افتاده است که رنگ زرد نشانه تنفر و عدم علاقه است و اگر معشوقه یا فرد دیگری به آن‌ها هدیه یا گلی با رنگ زرد بدهد نماد خوبی نیست اما در اصل این‌طور نیست و از نظر روانشناسی رنگ، رنگ زرد دنیایی جذابی دارد و طبق بررسی‌های انجام شده رنگ مورد علاقه اکثر افراد است.

از نظر روانشناسی شادترین رنگ در طیف می‌باشد، این رنگ انتقال‌دهنده احساسات، خوش‌بینی و خوشحالی است. رنگ زرد توصیف‌کننده دانایی، خرد، هوش و تخیل است این احساس با علم حمایت می‌شود از آنجایی که رنگ زرد خیلی سریع در مغز ثبت می‌شود، سیستم عصبی و ذهن را تحریک می‌سازد.

تاثیر رنگ زرد در شخصیت افراد

همان‌طور که در مطلب نقش رنگ‌ها در انتخاب هدیه اشاره کردیم طیف رنگ زرد، جزء یکی از بهترین رنگ‌ها می‌باشد که می‌توانید برای رنگ هدیه در نظر بگیرید چون با توجه و انعکاسی که دارد توجه فرد را جلب می‌کند و انرژی فوق‌العاده‌ای را به فرد منتقل می‌کند.

زرد رنگی است که شما نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید و واقعا در شما سر و صدا به پا می‌کند مثلا فرض کنید زمانی که شما در یک فروشگاه موادغذایی هستید در یکی از راهروهای فروشگاه، قفسه‌های مربوط به حبوبات دارای بسته‌بندی زرد رنگ باشد بسته‌های زرد رنگ آن خیلی سریع‌تر از سایر کالاها در همان راهرو به نظر شما خواهند رسید. یا این که در سطح شهر و در اوج شلوغی و ترافیک شما به راحتی تاکسی‌های زرد رنگ را تشخیص می‌دهید.

قابل رؤیت بودن فوق‌العاده رنگ زرد همچنین باعث بالا بردن سرعت و تفکر باز می‌شود. زمینه زرد همراه با تایپ سیاه خواناترین ترکیب برای موارد چاپ و باقی ماند در حافظه می‌شود. رنگ زرد سر زندگی را به سایر رنگ‌ها اضافه می‌کند.

افرادی که مضطرب و پریشان هستند بهتر است مدت زمان طولانی در برابر رنگ زرد و رنگ لیمویی روشن قرار نگیرند چون باعث تحریک بیش از حد انگیزه‌های روحی و ایجاد اضطراب و دلواپسی می‌کند.

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد نماد چیست؟

زرد از نظر روانشناسی شادترین رنگ در طیف می‌باشد همراه با حس گرمی، خوش‌بینی و شادی.

زرد واقعا در شما سر و صدا ایجاد می‌کند و جالب توجه‌ترین رنگ می‌باشد بنابراین رنگی مطلوب برای علائم و بسته‌بندی کالاهاست.

زرد باعث تحریک فکر کردن می‌شود. تایپ سیاه روی یک زمینه زرد، خواناترین ترکیب رنگی است و کمک به حفظ مطلب در حافظه می‌کند.

زرد به رنگ‌های دیگر سر زندگی می‌بخشد و باعث می‌شود که رنگ‌مایه‌های گرم، برجسته‌تر ظاهر شوند و به رنگ‌های سرد زندگی می‌بخشد.

بیش از حد قرار گرفتن در معرض زرد روشن می‌تواند باعث بی‌قراری و اضطراب شود.

رنگ‌مایه‌های زرد روشن برای اجتماعات، رنگ مناسبی است در صورتی که تُنالیته‌های طلایی توصیف‌کننده ثروت است.

زرد پیام‌های ترکیبی دیگری هم می‌فرستد مثلا در فرانسه در قرن دهم به آدم‌های ترسو و نامرد زرد می‌گفتند و درهای خانه‌های افراد خائن را به این رنگ نقاشی می‌کردند.

در بسیاری از کشورها زرد، رنگ موفقیت، خوشبختی و قدرت است.

 نماد رنگ زرد

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

رنگ زرد یک رنگ مورد علاقه و مطلوب در خانه است که فضای بخش‌های خانه را پر از گرمی، نور و نشاط می‌سازد. این رنگ در کوراسیون داخلی خانه و محیط کار باعث روشن‌تر شدن فضا، جذابیت و چشم گیر شدن فضای دکوراسیون شما می شود، می‌توانید از این رنگ برای لوازم جانبی مثل گلدان ها و سایر دکوری‌های خود استفاده کنید تا ظاهر ویژه‌ای به دکوراسیون شما ببخشد.

زرد مناسب‌ترین رنگ در آشپزخانه‌ها و اتاق‌های نشیمن است همچنین زرد یک احساس اشتهاآور برای غذا فراهم می‌سازد اما این نکته را در نظر بگیرید که بیش از حد از رنگ زرد در فضای آشپزخانه نباید استفاده کنید چون طبق بررسی‌های انجام شده زن و شوهرها در آشپزخانه‌های زرد بگو‌ مگو می‌کنند و بهتر است این رنگ با رنگ‌های مکمل زرد در آشپزخانه استفاده شود. رنگ زرد به عنوان رنگ تحریک کننده نیز شناخته می شود و لذا برای فضاهایی مانند دکوراسیون اتاق خواب باید از تُنالیته‌ی ملایم‌تر آن استفاده کرد چرا که این رنگ مانع از خواب آسوده‌ی شما می‌شود و فضای آرامش بخشی را برای استراحت و خواب شما ایجاد نمی‌کند بنابراین بهتر است از این رنگ برای فضای استراحت خود استفاده نکنید.

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

رنگ‌های مکمل رنگ زرد

درست است که رنگ زرد، رنگی جذاب و مورد استفاده در دکوراسیون، لباس، بسته‌بندی و غیره می‌باشد اما باید این نکته را هم توجه کنید که زرد نیز به دلیل زیاد بودن نوری که منعکس می‌کند، خستگی زیادی را برای چشم به همراه دارد و منجر به خستگی چشم می‌شود. استفاده یکنواخت از رنگ زرد باعث ایجاد تشویش و نگرانی می‌شود و همیشه بهتر است رنگ زرد به همراه رنگ‌هایی که با آن همخوانی دارد استفاده شود، برخی از مکمل‌های رنگ زرد عبارتند از:

  • طوسی یا خاکستری
  • سورمه‌ای
  • مشکی
  • قهوه‌ای
  • آبی روشن
  • سفید

رنگ های مکمل رنگ زرد

از نظر مد و پوشاک، سِت کردن لباس زرد با تمام رنگ‌های مکمل همخوانی دارد و ترکیب هر کدام از آن‌ها زیبایی خاصی دارد اما در مورد چیدمان و دکوراسیون منزل باید متناسب با محیط و فضای مورد نظر، رنگ مکمل زرد انتخاب کنید به عنوان مثال برای آشپزخانه ترکیب رنگ زرد و سورمه‌‌ای بسیار تیره و کسل کننده خواهد شد و بعد از مدتی برای شما خسته‌کننده خواهد بود.

تهیه و گردآوری مطلب: وبلاگ فروشگاه اینترنتی پرنون

منبع: فروشگاه اینترنتی پرنون