صنایع دستی حصیربافی

صنایع دستی حصیربافی

11 محصول وجود دارد

حصیربافی یکی از کهن‌ترین هنرهای دست‌بافت بشر بوده است که از بافتن الیاف گیاهی به یکدیگر تأمین می‌شود. ذوق هنری بافنده و استفاده از رنگدانه‌های مختلف بر تنوع این محصولات ساده می‌افزاید. قدمت تاریخی استفاده از الیاف گیاهی برای تأمین نیازهای زندگی روزمره حتی از صنعت نساجی نیز بیشتر است، به طوری که مردم هر منطقه با توجه به پ...

حصیربافی یکی از کهن‌ترین هنرهای دست‌بافت بشر بوده است که از بافتن الیاف گیاهی به یکدیگر تأمین می‌شود. ذوق هنری بافنده و استفاده از رنگدانه‌های مختلف بر تنوع این محصولات ساده می‌افزاید. قدمت تاریخی استفاده از الیاف گیاهی برای تأمین نیازهای زندگی روزمره حتی از صنعت نساجی نیز بیشتر است، به طوری که مردم هر منطقه با توجه به پوشش گیاهی محیط خود، در یک شاخه گیاهی ماهر شده‌اند.

حصیربافی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین صنایع‌دستی ایران است که در بیشتر در مناطق شمالی و جنوبی ایران و برخی از مناطق کویری که درخت خرما در آنجا هست، انجام می‌شود. یکی از شهرهای کویری که در آن حصیربافی انجام می‌شود، خوروبیابانک است.

هنر حصیربافی در خوروبیابانک از دیرباز در کنار شغل اصلی کشاورزی به عنوان یک حرفه فرعی در آنجا انجام می‌شده است. وجود باغ‌های بزرگ نخل در این منطقه باعث شده است که حصیربافی به عنوان یک حرفه بومی در این شهرستان شناخته شود.

حصیرباف از دو نوع برگ خرما استفاده می‌کند: برگ‌های تازه روییده که برای محصولات ظریف استفاده می‌شود و برگ‌های قدیمی. حصیرباف برگ‌های خرما را می‌چیند و در زیر نور آفتاب خشک می‌کند. پس از انجام این فرآیند، برگ‌ها را در آب قرار داده و به رنگ‌های مختلف سبز، قرمز و آبی‌رنگ می‌کند. سپس بسته به نوع بافت موردنظر، برگ‌های مرطوب و خیس را به هم می‌بافند.

الیاف ظریفی که به رنگ قهوه‌ای است و برای برخی از بافت‌ها مانند طناب و حصیر استفاده می‌شود. از دیگر محصولات حصیر بافته می‌توان به پنکه، کلاه، فرش حصیری، جارو، سبد، حصیر، ظروف خرما و طناب‌های محلی اشاره کرد.

انواع صنایع‌دستی حصیری

هنرمندان خوش‌ذوق حصیرباف انواع مختلفی از صنایع‌دستی حصیری را تولید می‌کنند که جنبه کاربردی و تزئینی دارند. برخی از صنایع‌دستی حصیری عبارتند از:

 • کیف حصیری
 • سبد حصیری
 • لوستر حصیری
 • سینی حصیری
 • زیر لیوانی
 • فرش حصیری
 • زنبیل
 • گلدان حصیری
 • کلاه حصیری
 • پرده حصیری
 • ظروف پذیرایی حصیری

خرید اینترنتی صنایع‌دستی حصیری

اگر شما علاقه‌مند به ظروف حصیری و صنایع‌دستی حصیری هستید ولی در شهری که شما زندگی می‌کنید صنایع‌دستی حصیری تولید نمی‌شود، می‌توانید به راحتی به صورت آنلاین سفارش دهید. در فروشگاه اینترنتی صنایع‌دستی پرنون انواع صنایع‌دستی حصیری شمال و جنوب ایران با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت در طرح و مدل‌های مختلف عرضه می‌شود.

 

کمتر
بیشتر
نمایش 1 مورد از 11
فروشگاه صنایع دستی,هدیه تولد,بهترین هدیه,هنر دستی,صنایع دستی,نزئینات دست ساز,هدیه تولد,یادگاری,صنایع دستی اصفهان,میناکاری,خاتم کاری,گنبدهای فیروزه ای,هنرهای دستی,جواهرات,فروش صنایع دستی,خرید صنایع دستی

آخرین مطالب وبلاگ

مشاهده در وبلاگ

 ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500000تومان از برند میراث.  مشاهده محصولات میراث