صنایع دستی

صنایع دستی

اخبار و مطالب مربوط به صنایع دستی را در این شاخه می‌توانید دنبال کنید

تاریخچه هنر قلمکاری

صنایع دستی قلمکاری دارای قدمت و سابقه طولانی می‌باشند و با گذشت سال‌ها هنوز جایگاه ویژه‌ای در بین مردم دارند. در مقاله هنر قلمکاری به‌طور کامل به معرفی این هنر و انواع آن پرداخته شده است. نحوه تولید و نقش‌زنی بر روی پارچه‌های قلمکار بسیار کار پر زحمتی است که به‌طور جداگانه در مطلبی نحوه تولید پارچه‌های قلمکار و مراحل آن را توضیح داده‌‌ایم و در این نوشته قصد داریم به تاریخچه و سیر تاریخی آن از زمان پیدایش این هنر تا به امروز بپردازیم.
بیشتر بخوانید

تاریخچه شیشه‌گری

برای بررسی بیشتر پیشینه‌ی شیشه‌گری در ایران، نخست لازم است به نکاتی در مورد پیدایش تاریخی شیشه در جهان بپردازیم و به زمان‌های بسیار دور باز گردیم که انسان به دنبال شناخت راه‌های استفاده از شیشه (منظور شیشه‌های طبیعی) و تولید انواع آن بود.
بیشتر بخوانید

هنر حصیر بافی

حصیربافی یکی از صنایع‌دستی و هنرهای زیبایی می‌باشد که از زمان‌های دور تا به امروز در کشورهای مختلف جهان از جمله آفریقا، کشورهای جنوب شرق آسیا مانند اندونزی، تایلند و ایران رایج است. این هنر به صورت فعالیت خانگی در بسیاری از مناطق کشور از جمله مناطق جنوبی و شمالی ایران رایج است
بیشتر بخوانید

ابزار و وسایل هنر میناکاری

میناکاری هنری کهن است که از دیرباز تا به امروز طرفداران بسیاری دارد. با توجه به اهمیت این هنر ایرانی فروشگاه پرنون توضیحاتی به‌ طور کامل با عناوین هنر میناکاری، تاریخچه میناکاری، معرفی اساتید و هنرمندان میناکاری تهیه کرده است و در این نوشته به معرفی ابزار و وسایل مورد استفاده در هنر میناکاری پرداخته است.
بیشتر بخوانید

شیشه‌ گری دستی یا فوتی

شیشه جسمی است شفاف و شکننده یا به عبارتی می‌توان گفت شیشه مایعی است که سفت شده است که این مایع را در قالب می‌ریزند و در کوره قرار می‌دهند. از آنجا که شیشه دارای شکل هندسی نیست، با روش‌های مختلف می‌توان آن را به شکل دلخواه در آورد که به این فن، شیشه‌گری می‌گویند. شیشه‌گری به دو روش صنعتی و دستی انجام می‌شود
بیشتر بخوانید

مشبک کاری چیست و چگونه انجام می‌شود

مشبک به معنای هر چیز شبکه شده، یا چیز در هم آمده و در هم آمیخته شده می‌باشد یعنی جسمی که دارای سوراخ‌های بسیار یا اجسامی که به‌صورت پنجره پنجره یا چشمه چشمه هستند. این هنر بر روی اجسام مختلف چوبی، فلزی و سنگی انجام می‌شود که مشبک‌کاری روی چوب رایج‌تر می‌باشد.
بیشتر بخوانید

معرفی اساتید و هنرمندان میناکاری

هنر میناکاری جز یکی از هنرهای اصیل و ارزشمند ایرانی است که دارای قدمت می‌باشد و در ایران و جهان، مشتاقان زیادی دارد. مهد این هنر شهر اصفهان می‌باشد و نسل به نسل توسط استادان توانمد میناساز به دیگران منتقل گردید
بیشتر بخوانید

هنر رودوزی سنتی

دوخت نخ‌ها و آرایه‌های رنگی بر روی انواع پارچه (ساده یا طرح‌دار) یا چرم بر اساس طرح‌ها و نقش‌های سنتی به روش‌های گوناگون با ابزار مختلف مانند سوزن و قلاب، برای تزئین پارچه‌ها را رودوزی سنتی می‌گویند. رودوزی جز یکی از هنرهای اصیل و قدیمی ایرانی است که انواع گوناگونی دارد
بیشتر بخوانید

معرفی انواع صنایع دستی و آثار هنری چوبی

ساخت و تزئین چوب با استفاده از شیوه‌های گوناگون برای تولید اشیای مسطح، حجمی، تزئینی و کاربردی را «هنر درودگری» می‌گویند. تزئین آثار هنری چوبی در بیشتر موارد پس از ساخت بدنه انجام می‌شود.
بیشتر بخوانید

چگونه صنایع دستی و ظروف میناکاری مرغوب را از نامرغوب تشخیص دهیم؟

ظروف و صنایع دستی میناکاری که به‌صورت استاندارد و صحیح تهیه شده باشند دارای ویژگی‌های زیر هستند: از لحاظ شفافیت و تلآلو، زیبایی قابل توجهی دارد. در واقع یک جسم میناکاری به‌صورت کدر نیست.
بیشتر بخوانید

آخرین مطالب وبلاگ

مشاهده در وبلاگ