صنایع دستی فیروزه کوبی

صنایع دستی فیروزه کوبی

36 محصول وجود دارد

هنر فیروزه کوبی از هنرهای جدید و مدرن قرن حاضر است که توسط یک فرد کلیمی ساکن اصفهان ابداع شد و هم اکنون مهد و مرکز تولید صنایع دستی فیروزه کوبی در شهر اصفهان می‌باشد. در واقع در این هنر با استفاده از سنگ فیروزه ظروف و اشیا مسی را تزئین می‌کنند که زیبایی آن‌ها دو چندان می‌شود.

در ساخت ظروف و زیورآلات فیروزه‌کوبی ظرافت و تمیز کار کردن اهمیت ...

هنر فیروزه کوبی از هنرهای جدید و مدرن قرن حاضر است که توسط یک فرد کلیمی ساکن اصفهان ابداع شد و هم اکنون مهد و مرکز تولید صنایع دستی فیروزه کوبی در شهر اصفهان می‌باشد. در واقع در این هنر با استفاده از سنگ فیروزه ظروف و اشیا مسی را تزئین می‌کنند که زیبایی آن‌ها دو چندان می‌شود.

در ساخت ظروف و زیورآلات فیروزه‌کوبی ظرافت و تمیز کار کردن اهمیت زیادی دارد و در زیبایی بیشتر آن تاثیرگذار است هر چه سنگ‌های فیروزه استفاده شده با ظرافت و دقت بیشتری کنار یکدیگر چسبیده شوند و به صورت صاف و یکدست بر روی کار اجرا شوند ارزش آن محصول فیروزه‌کوبی بیشتر است. جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله «هنر فیروزه‌کوبی» مراجعه نمایید. 

روش ساخت صنایع دستی فیروزه‌کوبی

یک محصول فیروزه کوب شده طی مراحل مختلفی ساخته می‌شود که مراحل ساخت محصولات فیروزه کوبی عبارتند از:

ساخت و پرداخت شی مسی: قبل از این که زیرساخت مورد نظر در اختیار هنرمند فیروزه‌کوب قرار بگیرد باید در کارگاه‌های مسگری ساخت و پرداخت شود و در اصطلاح بر روی آن خم‌کاری انجام شود. نکته‌ای که در خم‌کاری و ساخت ظروف مسی برای هنر فیروزه کوبی وجود دارد این می‌باشد که باید قسمتی از ظرف مسی را که قرار است بر روی آن فیروزه کوبی شود با زاویه حدود 90 درجه حدود 2 تا 3 میلی‌متر پایین‌تر رود که این کار در بین هنرمندان مسگر در اصطلاح عامیانه به «نکر کاری» شهرت دارد.  

چسباندن فیروزه بر روی شی مورد نظر: پس از آماده شدن زیر ساخت مسی، هنرمند فیروزه کوب باید سنگ‌های فیروزه را بر روی بخش‌های موردنظر با چسب مخصوص، بچسباند که این مرحله جز یکی از اصلی‌ترین مراحل می‌باشد و نیاز به ظرافت و دقت خاصی در چیدمان سنگ‌ها دارد. در این مرحله بسیار مهم است کهاندازه فیروزه‌های انتخاب شده با سطح موردنظر تناسب داشته باشد، به عنوان مثال: برای ظرف‌های کوچک و زیورآلات باید از سنگ‌های فیروزه در سایز کوچک استفاده کنند.

تراش و پرداخت نهایی کار: بعد از چسباندن سنگ‌ها به سطح موردنظر، به وسیله سنگ سمباده سطح همه‌ی آن را صاف و یکدست می‌کنند و برای شفافیت و ماندگاری بالا بر روی آن یک لایه پلی استر پاشیده می‌شود.

 

کاربرد محصولات فیروزه‌کوب

صنایع دستی فیروزه‌کوبی هم جنبه کاربردی و پذیرایی دارند و هم جنبه تزئینی که با خرید ظروف فیروزه‌کوبی زیبایی دکوراسیون منزل و محیط کار شما دو چندان می‌شود.  همچنین این محصولات می‌توانند گزینه شیک و مناسبی در خرید جهیزیه عروس خانم‌ها باشند. این روزها خرید زیورآلات مس و فیروزه طرفداران بسیاری دارد چرا که هم رنگ آن‌ها ثابت است و هم این که زیبایی و جلوه خاصی دارند. برخی از کاربردهای ظروف فیروزه کوبی عبارتند از:

  • گلدان
  • میوه‌خوری
  • شیرینی خوری
  • سنگاب
  • آیینه و شمعدان
  • تابلوهای فیروزه‌کوبی
  • تُنگ و جام
  • پارچ
  • زیورآلات فیروزه مانند: انگشتر، دستبند، گردنبند و...

 

خرید صنایع دستی فیروزه‌کوبی اصفهان و نیشابور

اگر شما قصد خرید صنایع دستی فیروزه کوب اصفهان و نیشابور با بالاترین کیفت ساخت و بهترین قیمت  را دارید در فروشگاه اینترنتی پرنون انواع محصولات فیروزه‌کوبی از قبیل: آجیل‌خوری، شیرینی‌خوری، سنبلدان، زیورآلات و غیره ارائه می‌شود که همه این آثار ارزشمند با مرغوب‌ترین سنگ‌های فیروزه نیشابور تولید شده‌اند که دارای ضمانت‌ کیفیت هستند. (تولیدات فیروزه کوبی شمائی اصفهان همه ضمانتنامه کتبی کیفیت 10 ساله به همراه خود دارند)

و درنهایت لازم است که بدانید، صنایع دستی فیروزه‌کوبی ماندگاری بالایی دارند و فقط در اثر ضربه یا زمین خوردن ممکن است به سنگ‌های فیروزه آن ضربه وارد شود و جا در بیاید و اگر سنگ‌های فیروزه به روغن یا مواد روغنی آغشته شوند کدر و بد رنگ خواهند شد.

کمتر
بیشتر
نمایش 1 مورد از 36

فیلتر توسط :

کیفیت ساخت
جنس بدنه
فروشگاه صنایع دستی,هدیه تولد,بهترین هدیه,هنر دستی,صنایع دستی,نزئینات دست ساز,هدیه تولد,یادگاری,صنایع دستی اصفهان,میناکاری,خاتم کاری,گنبدهای فیروزه ای,هنرهای دستی,جواهرات,فروش صنایع دستی,خرید صنایع دستی

آخرین مطالب وبلاگ

مشاهده در وبلاگ

 ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500000تومان از برند میراث.  مشاهده محصولات میراث