آموزش مرحله به مرحله نقاشی آبرنگ برای مبتدی‌ها

همه ما در مقطعی از زندگی خود، عمدتاً در دوران مهدکودک، کمی با آبرنگ سر و کار داشته‌ایم. اگرچه آبرنگ یکی از رایج‌ترین رنگ‌هایی است که به کودکان داده می‌شود تا وقت خود را با آن سپری کنند، اما در اصل نقاشی با آبرنگ آسان نیست و به یادگیری تکنیک‌ها و مهارت‌های زیادی نیاز دارد. در این نوشته قصد داریم، آموزش نقاشی با آبرنگ را برای مبتدیان و تکنیک‌های مختلف آبرنگ را به شما آموزش دهیم.

نقاشی با آبرنگ

وسایل مورد نیاز  نقاشی با آبرنگ

 لیست وسایلی که برای شروع پروژه نقاشی آبرنگ به آن نیاز دارید، عبارتند از:

  •  کاغذ یدکی برای امتحان کردن رنگ‌ها
  • دستمال یا دستمال‌کاغذی
  •  دو یا چند لیوان آب برای شستشو قلم‌مو
  • قلم‌موی رنگ‌آمیزی
  •  روزنامه یا پوشش محافظ
  •  پالت مخلوط کردن رنگ
  • نوار چسب
  •  رنگ‌های آبرنگ
  • کاغذ آبرنگ

آموزش مقدماتی نقاشی با آبرنگ

ممکن است فکر کنید یادگیری نقاشی با آبرنگ برای افراد مبتدی ساده‌ترین کار است. برای برخی از شما ممکن است این‌طور باشد، اما برخی دیگر ممکن است سخت باشد و نیاز به یادگیری و تکنیک‌های آن داشته باشید. برای این سبک نقاشی فقط به یک تکه کاغذ ضخیم یا بوم مناسب برای آبرنگ نیاز دارید.

اگر آماده شروع کار هنری با آبرنگ هستید، هر چه بیشتر در مورد موضوع مطالعه کنید، بهتر متوجه می‌شوید چه کاری باید در هنگام بروز مشکلات یا زمانی که می‌خواهید به یک اثر خاص دست پیدا کنید، انجام دهید. اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه با آبرنگ نقاشی کنید، به نکاتی که در ادامه توضیح داده‌ایم، توجه کنید.

آماده‌سازی فضای کار

مطمئن شوید که فضایی که در آن کار می‌کنید برای شروع خوب و تمیز است. یک میز را خالی کنید و فضایی را برای شروع نقاشی خود ایجاد کنید، چند لیوان را پر از آب کنید و در میز کار خود قرار دهید تا در حین کار لازم نداشته باشید که مجددا لیوان‌ها را آب کنید.

قبل از استفاده از هر رنگ، مقداری از رنگ را روی کاغذ آزمایش کنید و هر قسمت رنگ‌آمیزی را با نوار ماسک یا نوار چسب قهوه‌ای که مخصوص نقاشی آبرنگ است علامت بزنید.

طراحی و چیدمان

اکثر هنرمندان ترجیح می‌دهند تصاویر خود را روی کاغذ بکشند تا این که بلافاصله بعد از آن نقاشی کنند. برای برخی از افراد اهمیتی ندارند که خطوط مداد یا گرافیت از طریق رنگ ظاهر شود، اما برخی از افراد علاقه‌ای به دیدن نقاشی زیر آن ندارند.

برای جلوگیری از این اتفاق، از یک مداد نرم استفاده کنید. حتی اگر از مداد گرافیتی استفاده می‌کنید، می‌توانید خطوط تیره‌تر را با استفاده از پاک‌کن، محو کنید اما قبل از این که بتوانید تصویر را نقاشی کنید، باید این کار را انجام دهید.

طراحی و چیدمان در نقاشی آبرنگ

استفاده از مقدار صحیح آب

آیا هنگام استفاده از رنگ‌های آبرنگ می‌توان از آب زیاد استفاده کرد؟ خوب، این بستگی به آنچه از آثار هنری خود می‌خواهید دارد. آب بیش از حد می‌تواند منجر به روشن شدن رنگ‌ها در جایی که شما نمی‌خواهید باشد. آب بیش از حد باعث می‌شود، رنگ در همه جا پخش شود و رنگ‌ها با یکدیگر ترکیب شوند و ظاهر کار گل‌آلود شود.

اگر از آب کم یا کافی استفاده نکنید اثر هنری شما زیبا و جذاب نخواهد شد زیرا رنگ به خوبی در آن جاری نمی‌شود. در نهایت، آب زیادی در طول فرآیند رنگ‌آمیزی مورد نیاز است، بنابراین مقدار زیادی آب در دسترس داشته باشید.

نقاشی از نور تا تاریکی

در نقاشی آبرنگ اگر با رنگ تیره شروع کنید، رنگ‌های روشن‌تری که باید بعدا اضافه شوند، قابل مشاهده نخواهند بود. در نقاشی آبرنگ شما باید به ترتیب صعودی با رنگ‌ها کار کنید و با روشن‌ترین رنگ‌ها کار را شروع کنید و با رنگ‌های تیره به کار پایان دهید. به این ترتیب جلوه رنگ‌ها به خوبی قابل نمایش است. قبل از اضافه کردن لایه بعدی صبر کنید تا هر یک ابتدا خشک شود.

نکاتی کلیدی در نقاشی آبرنگ برای مبتدی‌ها

رنگ‌های آبرنگ از آب، رنگدانه و یک ماده که محلول در آب است تشکیل شده‌اند. هنگامی که رنگ را با آب مخلوط کردید، آن را روی بوم یا ورق کاغذ بمالید، آب در نهایت تبخیر می‌شود و فقط رنگدانه‌ها روی سطحی که رنگ کرده‌اید، باقی می‌ماند.

انتخاب رنگ با کیفیت مناسب برای پروژه شما تفاوت را ایجاد می‌کند. برندهای زیادی برای انتخاب وجود دارد. در مقابل، رنگ‌های آبرنگ ارزان‌تر شیری و دانه‌دار هستند، در حالی که رنگ‌های با کیفیت بالاتر باید رنگی صاف و یکنواخت ارائه دهند. رنگ با کیفیت می‌تواند گران‌تر باشد، اما در نهایت ارزش آن را دارد.

اگر به عنوان یک مبتدی نکات نقاشی آبرنگ را به دست می‌آورید، ممکن است بخواهید مجموعه‌ای را خریداری کنید که برای مجموعه مهارت شما برای شروع کار مناسب باشد. با مهارت بیشتر، می‌توانید به سمت یک مجموعه آبرنگ حرفه‌ای‌تر حرکت کنید.

قبل از شروع به کار از یک تکه کاغذ برای تست رنگ استفاده کنید؛ زیرا رنگ‌های آبرنگ زمانی که خشک می‌شوند، رنگ روشن‌تری به خود می‌گیرند.

هنگام مخلوط کردن رنگ، کمی بیشتر از آنچه نیاز دارید مخلوط کنید چون در صورت تمام شدن رنگ در حین کار ممکن است برای ساخت همان ترکیب رنگ با مشکل مواجه شوید.

مخلوط کردن بیش از دو رنگ با یکدیگر می‌تواند یک حالت گل‌آلود ایجاد کند، بنابراین در نقاشی آّبرنگ بیش از دو رنگ را با یکدیگر مخلوط نکنید.

نکاتی کلیدی در نقاشی آبرنگ برای مبتدی‌ها

تکنیک‌های نقاشی آبرنگ برای مبتدیان

بسیاری از تکنیک‌های آبرنگ به شما کمک می‌کنند هنگام نقاشی با آبرنگ ترکیب، بافت و جلوه‌های دیگر ایجاد کنید. نقاشی با آبرنگ یک هنر لذت‌بخش است، بنابراین برای یادگیری تکنیک‌های مختلف وقت بگذارید.

تکنیک خیس در خیس نقاشی آبرنگ (Wet on Wet)

 این تکنیک به اندازه کافی ساده است و شامل رنگ‌آمیزی رنگ مرطوب شما بر روی یک سطح یا کاغذ مرطوب است. سطح مرطوب به رنگی که اعمال می‌کنید کمک می‌کند تا روان‌تر جریان پیدا کند و جلوه‌های منحصربه‌فردی ایجاد کند.

تکنیک wet on wet در نقاشی آبرنگ

تکنیک با آبرنگ پاشیدن (Splattering)

از تکنیک پاشیدن برای نقاشی‌هایی با نقش‌هایی که موج، باران یا غبار دارند، استفاده می‌کنند. از این روش برای ایجاد اثر اسپری آب بهره می‌برند. بسته به نوع قلم‌مویی که دارید، می‌توانید برای پاشیدن رنگ روی سطح، بر روی موها ضربه بزنید یا از انگشتان خود برای این کار استفاده کنید.

 تکنیک Splattering در نقاشی آبرنگ

 تکنیک بافت در نقاشی آبرنگ (Texturing)

با رعایت این دو نکته می‌توانید بافت‌های غیرعادی با نقاشی‌های آبرنگ ایجاد کنید. اگر می‌خواهید به رنگ آبرنگ بافت اضافه کنید، می‌توانید در حالی که رنگ خیس است، نمک بپاشید. نمک مقداری از رنگ، از جمله رنگدانه‌های آن را جذب می‌کند، به طوری که وقتی تمام آن را پس از خشک شدن پاک می‌کنید، اثرات منحصر به فردی باقی می‌ماند.

اگر به دنبال یک راه نسبتا آسان برای ایجاد بافت هستید، یک راه‌حل این است که از یک اسفنج برای اعمال رنگ آبرنگ استفاده کنید.

تکنیک بافت در نقاشی آبرنگ

تکنیک برداشتن رنگ در نقاشی آبرنگ (Color Lifting)

اگر در حالی که رنگ خیس است، این تکنیک را انجام دهید، می‌تواند آسان‌تر به دست آید. اگر می‌خواهید از برس یا قلم‌مو استفاده کنید، ابتدا برس را با دستان خود پاک کنید تا آب اضافی آن خارج شود. پس از آن قلم‌مو را روی رنگ مرطوب بمالید و رنگ مرطوب باید توسط قلم‌مو گرفته شود.

نواحی که شکننده نیستند را می‌توان با دستمال‌کاغذی یا دستمال مالش داد. به محض خشک شدن رنگ آبرنگ، برداشتن آن از روی سطح کمی دشوارتر خواهد بود. به جای دستمال می‌توانید از با یک پاک‌کن این کار را امتحان کنید.

 تکنیک برداشتن رنگ در نقاشی

تکنیک شکوفه‌های آبرنگی (Making Watercolor Blooms)

در تکنیک شکوفه‌های آبرنگی امکان استفاده از دو رنگ مختلف برای جلوه‌ای رنگارنگ‌تر وجود دارد. شکوفه‌های آبرنگی وقتی رنگ بسیار مرطوب روی منطقه خشک‌تر (اما نه کاملاً خشک) نقاشی گذاشته می‌شود ایجاد می‌شود. وقتی رنگ خیس را روی کار هنوز مرطوب قرار می‌دهید، مایع رنگدانه اصلی را بیرون می‌کشد و باعث ایجاد این لکه‌های زیبا و نامنظم به شکل شکوفه می‌شود.

برای ایجاد شکوفه‌های رنگی یک برس تمیز را در مقداری آب فرو کنید و قلم‌مو را روی رنگی که به تازگی رنگ کرده‌اید قرار دهید. پس از گذشت مدتی و تبخیر آب، باید متوجه شکوفه شدن در کاغذ شوید. به غیر از این تکنیک‌ها، تکنیک‌های زیادی وجود دارد که شما شروع به یادگیری می‌کنید.

اکنون که تمام نکات و ترفندها را برای دستیابی به بهترین تکنیک‌های آبرنگ برای مبتدیان خوانده‌اید، می‌توانید تا زمانی که در نقاشی آبرنگ متخصص شوید، مهارت را تمرین کنید. فقط به یاد داشته باشید که از رنگ‌های روشن تا تیره به ترتیب صعودی کار کنید و از انواع قلم‌موها در اشکال و اندازه‌های مختلف استفاده کنید.

تهیه و گردآوری مطلب: وبلاگ فروشگاه اینترنتی پرنون

منبع: fluid-painting.com

با ارسال دیدگاه و پیشنهادات خود ما را در بهبود مطالب یاری کنید.