آموزش تعویض رنگ در قلاب بافی (درس هشتم)

شما می­‌توانید با یک رنگ واحد، پروژه­‌های قلاب­‌بافی بسیار شگفت­ انگیزی را خلق کنید. با این‌­حال، با استفاده از فقط تغییر رنگ در یک طرح ساده‌­ی بافت پروژه­‌های زیبایی ایجاد می­‌شود. در این درس می‌خواهیم یاد بگیریم که چگونه رنگ­‌ها را در پروژه­‌های قلاب­‌بافی تغییر دهیم  به­ صورتی‌­که بافت تمیز و یک دستی به­ دست آید. این یک تکنیک اساسی در قلاب ­بافی است که شما باید به­‌عنوان یک هنر جو علاقه مند به این هنر آن را یاد بگیرید. پس از یادگیری آن، به­ راحتی می‌­توانید کارهای بیشتری را فقط به­ وسیله‌­ی تغییر رنگ الگوهای اولیه با هنر و خلاقیت خود به­ وجود آورید.

آموزش تعویض رنگ در قلاب بافی

این آموزش به شما می­‌آموزد که چگونه رنگ­‌ها را در بافت پایه کوتاه تغییر دهید. دستورالعمل­‌ها در مورد تغییر رنگ در سایر پایه­‌ها نیز کاربرد دارد.

برای این کار روش­‌های مختلفی وجود دارد، شما می­‌توانید نخ رنگ جدید را به نخ قبلی گره زده یا به ­هم بدوزید و بافت را ادامه دهید ولی در این­جا بهترین روش موجود که بافت تمیزتری نسبت به روش­‌های قبلی به شما ارائه می‌­دهد بیان شده است. همان­‌طور که در تصاویر زیر نمایش داده شده است درحالی­‌که جهت بافت پایه کوتاه آخری دو حلقه نخ رنگ قبلی روی قلاب قرار دارد، نخ رنگ جدید را به جای رنگ قبلی از حلقه­‌ها رد می­‌کنیم و بافت را با رنگ جدید ادامه می­‌دهیم.

آموزش تعویض رنگ در قلاب بافی

آموزش تعویض رنگ در قلاب بافی

نکته 1: چند سانتی­متر از آخر نخ جدید رها کرده و در حین بافت زیر پایه کوتاه­‌ها می‌­بافیم این کار باعث تمیز شدن پشت بافت، همچنین باعث جلوگیری از شکافته شدن بافت در آینده خواهد شد.

برای بازگرداندن نخ رنگ قبلی باز هم همین کار را تکرار می­‌کنیم و ادامه‌­ی کار.

آموزش تعویض رنگ در قلاب بافی

نکته 2: اگر قصد دارید در چند رج بعدی مجددا از رنگ حاضر استفاده شود، نخ را قطع نکنید و ادامه­‌ی آن را بعدا ببافید، در این صورت اضافه­‌ی نخ به اندازه­‌ فاصله­ رج­‌ها پشت کار نشان داده می­‌شود که اهمیتی ندارد. البته این کاملا اختیاری است، شما می­‌توانید نخ را قطع و چند رج بعدی مجددا نخ را اضافه کنید.

همچنین روش تعویض رنگ را می­‌توانید در فیلم زیر تماشا کنید:

با این آموزش از این پس بافت­‌های پیکسلی زیباتری نیز خواهید داشت.

تمرین 8: موتیف واقع در شکل زیر را ببافید.

آموزش تعویض رنگ در قلاب بافی

نکته: برای بافت دانه­‌ها پس از بافت زمینه روی موتیف بافته شده را با سوزن و نخ مشکی کوک می‌زنیم.

موفق باشید

منابع: thesprucecrafts.com | anniescatalog.com

تهیه و گردآوری آموزش: وبلاگ فروشگاه اینترنتی پرنون

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در مورد این آموزش در زیر همین آموزش و دیگرآموزش‌ها بیان کنید.