ابزار مورد نیاز برای شروع بافت با قلاب

برای شروع کار ما به این سه ابزار نیاز داریم: نخ، قلاب، قیچی

ابزار مورد نیاز برای قلاب بافی

نخ:

برای قلاب بافی می توان از نخ های مختلفی استفاده کرد که بسته به کاری که قرار است بافته شود جنس و ضخامتش را انتخاب می کنیم. بهتر است برای شروع کار از کاموا استفاده کنیم چون نسبت به نخ های دیگر نرم تر بوده و کار با آن راحت تر است همچنین ضخامت های مختلفی از آن در دسترس می باشد. هر کلاف کاموا برچسبی دارد که اطلاعاتی از قبیل سایز کاموا، شماره قلاب یا میل متناسب با آن، درصد پشم موجود و... را به شما می دهد، شما با استفاده از این اطلاعات می توانید کاموای مورد نظر خود را پیدا کنید.

ابزار مورد نیاز برای قلاب بافی

ابزار مورد نیاز برای قلاب بافی

بترتیب از سمت چپ، شماره کاموا (نشان دهنده ضخامت آن)، شماره قلاب پیشنهادی مناسب برای بافت این کاموا و شماره میل متناسب با آن است.

از نظر من رنگ کاموا بسیار مهم است، رنگی را انتخاب کنید که عاشقش هستید تا لذت بافت را برای شما چند برابر کند.

ما در کارهای خود از انواع کاموا، نخ ابریشم (طبیعی یا مصنوعی)، نخ مکرومه، تریکو و... استفاده خواهیم کرد که در ابتدای هر آموزش بطور کامل معرفی خواهند شد.

قلاب:

ابزاری است که به کمک آن نخ در هم تنیده می شود. انواع مختلفی دارد که متناسب با جنس و ضخامت نخ مورد استفاده، انتخاب خواهد شد. قلاب ها معمولاً بصورت فلزی، چوبی و پلاستیکی موجود هستند. انواع قلاب را در شکل زیر می بینید.

ابزار مورد نیاز برای قلاب بافی

برای شروع کار قلاب بافی باید قلاب مناسب با ضخامت نخ یا کاموا باشد و معمولاً از قلابی استفاده می کنیم که موقع بافتن به راحتی بتوانیم از درون حلقه یا پایه بیرون بکشیم و دارای نوک به تدریج باریک و صیقلی باشد.

روی قلاب اندازه آن حک شده است و اگر از یک بالاتر باشد برای نخ های کاموایی و کتان با ضخامت معمولی مناسب است و اگر ابریشم و نخ خیلی ظریف باشد از یک کمتر یعنی ۰٫۲۵ و ۰٫۷۵ و … استفاده می کنیم.

بطور کلی برای بافت های ظریف تر از قلاب های تمام فلزی که در شکل زیر می بینید

ابزار مورد نیاز برای قلاب بافی

و برای بافت های متوسط و معمولی از قلاب های فلزی دسته پلاستیکی یا ژله ای که در شکل زیر آمده است از شماره 1 تا5

ابزار مورد نیاز برای قلاب بافی

و برای بافت های ضخیم مثل تریکو بافی از قلاب های بزرگ با شماره 6 به بالا استفاده کنید.

 

 ابزار مورد نیاز برای قلاب بافی